Hollantilainen jalkapallovalmentaja Ruud Gullit lyttäsi Manchester Unitedin toiminnan italialaisen Footitalia haastattelussa.

– Manchester Unitedin pelaajilta puuttuu itseluottamus. He kamppailevat itseluottamuksen ja ulkopuolelta tulevan paineen kanssa. Ympäristö ei ole helppo. Se on kuin hautausmaa pelaajille ja valmentajille. Monet pelaajat lähtevät Unitedista ja alkavat yhtäkkiä pelata hyvin uudelleen. Manchester Unitedin täytyy katsoa itseään ja sitä, mitä siellä oikeasti tapahtuu. Millainen fiilis seurassa on? Fiilis ei ole hyvä. Mutta jos sinulla ei ole oikeanlaisia pelaajia, mitä silloin teet? ,Gullit voivotteli haastattelussa.

United on viime vuosina kunnostautunut maksamaan käsittämättömiä siirtosummia keskinkertaisista pelaajista. Esimerkiksi Rasmus Højlundista joukkue pulitti Atalantalle lähes 80 miljoonaa euroa kesällä 2023. Højlund pelaa tällä hetkellä Napolissa.

Unitedin valmentajaruletti sai jatkoa, kun se potki päävalmentaja Ruben Amorimin ulos pari viikkoa sitten. Hän oli jo kymmenes valmetaja sitten Sir Alex Fergusonin.

LUE MYÖS: Näkökulma: Maailman aliarvostetuin jalkapallojuhla paljastaa – tämä katosi Euroopassa (FutisUutiset.fi)