Ruotsin toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Helsingborgissa pelaava Andreas Granqvist on yhdistetty huhuissa brittijätti Manchester Unitediin.

Ruotsin maajoukkueen kapteeni myönsi sunnuntaina, etteivät huhut ole tuulesta temmattuja, vaikka ne siltä kuulostavatkin.

– Sieltä suunnalta on todellakin ollut kiinnostusta, Granqivst sanoi ruotsalaislehdistölle.

– Olen otettu, että minut on linkitetty näin isoon seuraan. Ja jos tammikuussa saan tarjouksen, niin joukkueeni ja minä hyväksymme sen, mutta vielä ei ole mitään varmuutta.

ManU-siirto olisi todellinen jättiyllätys, sillä topparilla on ikää jo 33 vuotta. Huhujen mukaan kyseessä olisikin lyhyt sopimus, joka päättyisi jo kevään aikana.

LUE MYÖS: Reaktio: Asiantuntija iloitsee Joel Pohjanpalosta – ”Mies on hävyttömässä vireessä” (FutisUutiset.fi)