Ruotsin jalkapallomaajoukkueelle on valittu uusi päävalmentaja. Pestin ottaa vastaansa Graham Potter.
Ruotsi erotti Jon Dahl Tomassonin edellisen karsintaikkunan aikana. Ruotsin on oman MM-karsintalohkonsa viimeisenä kerättyään neljästä ottelusta ainoastaan pisteen.
Ruotsi pestasi uudeksi päävalmentajakseen Potterin, joka sai kenkää West Hamin pestistä vain muutama viikko sitten. Ruotsi on Potterille jo ennestään tuttu maa, sillä hän aloitti valmennusuransa sieltä.
Hän oli nostamassa Östersunds FK:ta Ruotsin neljänneksi korkeimmalta sarjatasolta Allsvenskaniin ja Ruotsin cupin voittajaksi. Sen jälkeen hän palasi saarille toimien menestyksekkäästi Swansean ja Brightonin managerina.
Chelsea nappasi hänet Brightonista, mutta aikakausi loppui lyhyeen, kun hän sai lähteä jo seitsemän kuukauden jälkeen. West Hamin pesti kesti puolestaan yhdeksän kuukautta.
Vaikka Ruotsilla ei ole enää mahdollisuuksia selvitä kisoihin karsintalohkon kautta, on sillä varma paikka jatkokarsinnoissa voitettuaan lohkonsa Nations Leaguessa.

































