Ruotsin miesten jalkapallomaajoukkue upposi yhä syvemmälle kriisiin, kun se koki nöyryyttävän tappion kotikentällään Göteborgin Ullevilla.

Yllättäjäksi noussut Kosovo haki täydet pisteet maalein 1–0 ja sysäsi Ruotsin MM-haaveet lähes lopullisesti sivuraiteelle.

Ottelun ainoa maali syntyi 32. minuutilla, kun Fisnik Asllani iski pallon varmasti verkkoon. Kosovo oli lähellä lisätä johtonsa jo ennen taukoa, mutta Leon Avdullahun terävä laukaus kimposi tolppaan. Ruotsin puolustus näytti hetki hetkeltä epävarmemmalta.

Toisen jakson alussa Ruotsi yritti nostaa tempoa, ja hyökkäyskolmikko Alexander IsakViktor Gyökeres Dejan Kulusevski haki ratkaisuja sinnikkäästi. Yritys jäi kuitenkin torsoksi: Kosovo puolusti kurinalaisesti, ja maalivahti Arijanet Muric piti maalinsa puhtaana vakuuttavasti.

Ruotsin MM-karsinnasta on tullut täysi katastrofi. Neljän kierroksen jälkeen saldona on vain yksi piste, sekin avausottelun tasapelistä Sloveniaa vastaan. Sveitsi on jo karannut lohkon kärjessä, ja Kosovo on nyt voittanut Ruotsin kahdesti peräkkäin. Ruotsi sai sanoa jo tässä vaiheessa hyvästit ainakin suoralle kisapaikalle.

LUE MYÖS: Haastattelu: Matias Siltanen avoimena siirtotilanteestaan – ”Paljon on kiinnostusta, jotkin joukkueet ovat edenneet” (FutisUutiset.fi)