Ruben Amorimin aikakausi Manchester Unitedin managerina on alkanut heikosti. Hän onkin jo yllättäen potkuhuhujen kohteena.

United jäi viikonloppuna 2-2-tasapeliin Evertonin vieraana ja on sarjassa nyt 15. Amorim ei ole onnistunut kääntämään Unitedin kurssia sen jälkeen, kun Erik ten Hag sai potkut lokakuussa.

United on pelannut Amorimin alaisuudessa yhteensä 15 ottelua Valioliigassa ja onnistunut nappaamaan vain neljä voittoa. Tappioita on tullut samaan aikaan kahdeksan.

Espanjalaislehti Relevon mukaan Amorim saisi valmentaa kauden loppuun, mutta kesällä tulisi kalossin kuva ahteriin. Samaan aikaan hänelle on kaavailtu jo korvaajaa.

Lehden mukaan vahvin ehdokas Amorimin korvaajaksi on Barcelonan entinen päävalmentaja Xavi. Häntä kosiskeltiin jo ten Hagin korvaajaksi, mutta tuolloin hän kieltäytyi kunniasta.

Nyt Xavi olisi valmis palaamaan valmennushommiin sen jälkeen, kun jätti Barcelonan kesällä 2024.

LUE MYÖS: Näkökulma: Mikko Rantaselle tyly herätys (KiekkoUutiset.fi)