Rovaniemen Palloseura saavutti Veikkausliigassa viime kaudella hopeaa. Taakse jäi muun muassa HJK.
RoPSin valmentaja Juha Malinen ei yllättynyt hopeasta, kun kausi lähti hyvin käyntiin.
– En mä yllättynyt, kun mä näin, mitä tapahtui meillä. Mutta jos ajatellaan lähtötilannetta viime kauteen, niin paljonhan siinä kerkesi tapahtua. Viimeisellä kolmanneksella meillä oli hyvin itsevarma olo. Oli sellainen tunne, että kyllä me voitetaan näitä pelejä, Malinen kommentoi.
Malisen mukaan RoPSin pelitapa ei ollut kuluttava, vaikka niin luultiin. Tasainen kausi ja hyvä fyysinen kunto auttoi hopeaan.
– Pyritään valitsemaan hyväkuntoisia pelaajia, motivoituneita pelaajia, pyritään harjoittelemaan aktiivisesti ja sitten meidän pelitapa on aktiivinen. Vieras kun katsoo pelitapaa, kuvittelee sen olevan fyysinen, kun juostaan paljon, mutta ne liikkeet on kuitenkin harjoiteltuja. Kun pelaajat tietää, mihin menevät, siinä vältetään virhejuoksuja. Vaikka meitä pidettiin aggressiivisena joukkueena, ei meille viime kaudella tullut missään vaiheessa väsymystä.
RoPS ei lukeudu tämän kauden mestarisuosikkeihin. Malinen tietää kuitenkin, miten HJK ja SJK ovat lyötävissä.
– Sillä tavalla haastetaan heidät, että sarja kestää 33 peliä. Ei tule pitkiä notkahduksia ja pystyy luomaan voittoputkia. Kaikki on pelillisiä ja henkisiä juttuja. Ja sitten meidän keskinäiset pelit. Niissä me oltiin viime kaudella molempia vastaan vahvempia.
Malisen mielestä Suomen jalkapallokausi pitäisi laittaa remonttiin. Hän haluaisi Liigacupin ja Suomen Cupin sivuosaan.
– Ehdottomasti pitäisi helmikuussa aloittaa tärkeät pelit. Liigacup-pimputtelut on ihan turhia pelejä. Siihen täytyy saada parannusta.
– Tällä hetkellä Veikkausliiga alkaa Suomessa saada arvostusta. Sitten on kaksi muuta kilpailua, joita ihmiset eivät arvosta yhtään. Suomen Cupia vedetään sen takia, että se on traditio ja perinne. Kysymys kuuluu, että mikä perinne? Milloin Suomen Cup on vetänyt yleisömassoja? Milloin finaali on ollut kova tapahtuma? Milloin se on ollut sellainen tapahtuma, jota seurataan kunnolla? Vastaus: Ei koskaan!, Malinen päätti.

































