Hollantilaisluotsi Ronald Koeman sai lokakuussa potkut Barcelonan päävalmentajan tehtävistä. Nyt Koeman on ensimmäistä kertaa kommentoinut potkujaan.
Koeman kertoo potkunsa taustoista hollantilaislehti Algemeen Dagbladille. Hollantilaisvalmentaja on katkera, ettei saanut omien sanojensa mukaan kunnollista mahdollisuutta.
– He eivät antaneet minulle aikaa samalla tavalla kuin nykyvalmentaja Xaville. Se sattuu vieläkin. Meillä oli paljon loukkaantumisia. Nyt Pedri on taas kunnossa ja Ousmane Dembele. Se näkyy selvästi, 14 kuukautta Barcelonan päävalmentajana toiminut Koeman kertoi.
Erityisesti Koemanille jäi paha maku seuran presidentti Juan Laportasta. Entisen pelaajalegendan mukaan hänellä ei ollut presidentin tukea.
– En ollut Laportan valmentaja. Minulla oli se tunne heti ensimmäisestä hetkestä lähtien vaalien jälkeen. Ei klikannut. Tarvittava tuki ylhäältä puuttui. Raha ei ollut minulle tärkeä. Halusin todella menestyä Barcelonan päävalmentajana, tehdä kaikkeni, mutta huomasin Laportan haluavan pääsevän minusta eroon, sillä en ollut hänen nimityksensä, Koeman tilitti.
– Laporta kertoi minulle tuhat kertaa, ettei Xavista tulee seuraavaa valmentajaa, sillä hänellä ei ole riittävästi kokemusta, Koeman jatkoi.
Koeman pelasi myös urallaan Barcelonassa. Nyt hän aikoo pitäpä kuitenkin etäsiyyttä seuraan, kun haavat ovat vielä tuoreet.
– Ette näe minua Camp Noulla hetkeen. En voi vielä tehdä sitä. Tämän presidentin kanssa en voi teeskennellä, ettei mitään tapahtunut.
Lue myös: Ukrainalaispelaaja jätti Vladimir Putinin suosikkiseuran
Lue myös: Roman Abramovitsh ilmoitti myyvänsä Chelsean – kaikki rahat Ukrainan sodan uhreille






























