Real Madridin nuori tähtihyökkääjä Endrick saattaa olla lähdössä jälleen lainapestille. Brasilialainen haluaa siirtyä seuraan, joka pelaa eurokilpailuissa ja jossa hänelle olisi tarjolla säännöllinen avauskokoonpanon paikka.
Real Madridin päävalmentaja Jose Mourinho on jättänyt päätöksen Endrickille, mutta hyökkääjä tietää jo varsin hyvin roolinsa joukkueessa. Tilanne muuttui entistä hankalammaksi sen jälkeen, kun Real Madrid hankki Carlos Espíin.
Mourinho näkee Endrickin ensisijaisesti keskushyökkääjänä eikä oikealla laidalla, jolla tämä pelasi viime kaudella lainalla Lyonissa. Portugalilaisvalmentaja kuitenkin katsoo, ettei brasilialaisella ole täysin puhtaan ysin ominaisuuksia.
Tämän vuoksi Endrick olisi Real Madridin nokkimisjärjestyksessä vasta kolmas vaihtoehto keskushyökkääjäksi Kylian Mbappen ja Espíin jälkeen. Myös oikealla laidalla kilpailu on kovaa, sillä vaihtoehtoina ovat muun muassa Brahim Díaz, Bernardo Silva ja loukkaantumisesta toipuva Rodrygo.
Endrick onkin jo saanut tarjouksia ja pohtii parhaillaan vaihtoehtojaan. Hän haluaa lainaseuransa pelaavan Euroopan kilpailuissa, mieluiten Mestarien liigassa, ja ennen kaikkea tarjoavan hänelle vakituisen avauskokoonpanon paikan.
Samat ehdot täyttyivät Lyonissa, jossa Endrick esiintyi edukseen. Hän teki Ranskan pääsarjassa 21 ottelussa kahdeksan maalia ja antoi seitsemän maalisyöttöä.
Nyt Endrickistä ovat kiinnostuneet ainakin AS Roma ja Aston Villa. Molemmat täyttävät hänen lainasiirrolle asettamansa ehdot.
Myös Real Madrid pitää lainasiirtoa tällä hetkellä parhaana ratkaisuna. Seura haluaa suojella brasilialaiseen tekemäänsä mittavaa investointia, sillä Endrick hankittiin Palmeirasista 35 miljoonan euron siirtosummalla, jonka päälle voi tulla 25 miljoonaa euroa bonuksia.
Kaikkine kuluineen Real Madridin kerrotaan käyttäneen Endrickiin jo lähes 80 miljoonaa euroa. Seura on jopa valmis maksamaan osan hänen yli viiden miljoonan euron nettovuosipalkastaan helpottaakseen lainasiirtoa.





























