Real Madrid kärsi Mestarien liigassa keskiviikkona todella ikävän kotitappion, kun Manchester City oli vahvempi Santiago Bernabeulla pelatussa kamppailussa.

Pep Guardiolan valmentama miehistö voitti ottelun tappioaseman jälkeen maalein 2-1. Voittomaalin laukoi norjalaistähti Erling Haaland rangaistuspotkusta ensimmäisen jakson lopulla.

Ottelun jälkeen Realin pääkäskijä Xabi Alonso pääsi jälleen otsikoihin.

Bayer Leverkusenin sensaatiomaisesti toissa kaudella Bundesliigan mestaruuteen luotsannut manageri on saanut alkukauden aikana runsaasti kritiikkiä.

Kritiikkiä valmentaja saa vain joukkueen ulkopuolelta, sillä pelaajat seisovat päävalmentajan takana.

– Me olemme kaikki Alonson tukena. Olemme hänen takanaan sataprosenttisesti ja se ei tule muuttumaan, kertasi kokenut ykkösmaalivahti Thibault Courtois.

Real Madrid on kärsinyt Mestarien liigassa kaksi tappiota. Kummatkin ovat tulleet Valioliigan edellisiä mestareita eli Manchester Cityä ja Liverpoolia vastaan.

Viikonloppuna Real kärsi kotonaan tappion Celta Vigoa vastaan.

LUE MYÖS: Reaktio: Asiantuntijalla teki pahaa katsoa Jari Litmasen ex-seuraa – ”Alkoi olla häpeällinen saldo” (FutisUutiset.fi)