Jalkapallojätti Real Madridissa tullaan taistelemaan alkavalla kaudella taas kiivaasti paikasta auringossa.

Erityisen kovaa kilpailua on kokemassa ensi kaudella laitapuolustaja Dani Carvajal. Carvajal on toipumassa parhaillaan isosta loukkaantumisestaan, mutta hänen arvellaan olevan täydessä pelikunnossa ensi kauden alussa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Carvajal on noussut jo Real Madridin legendojen joukkoon, mutta ensi kaudella hänen paikkansa avauksessa on uhattuna. Sitä uhkaa Liverpoolista siirtyvä Trent Alexander-Arnold.

Liverpoolin supertähden siirto Real Madridiin ei ole vielä virallinen, mutta se on ollut julkinen salaisuus jo pidemmän aikaa.

– Kilpailua Trent Alexander-Arnoldin kanssa? Ei ole vielä virallista, mutta siltä se näyttää, Carvajal sanoi El Chiringuito -ohjelmassa.

Carvajalia ei kuitenkaan tuleva kilpailu pelipaikasta pelota. Hän on valmis ottamaan omansa.

– Pelkoa? Meillä ei puhuta pelosta. Me olemme joukkuetovereita. Kilpailu tekee meistä molemmista parempia ja tuo parhaat puolet esiin, Carvajal sanoi uhmakkaasti.

LUE MYÖS: Nainen pyysi yhteiskuvaan Valtteri Bottaksen – ei voi käsittää, mitä seuraavaksi tapahtui (SporttiUutiset.fi)