Ranskan jalkapallon ylimmällä sarjatasolla pelatussa pelissä lauantaina sattui vakava onnettomuus Amiensin stadionilla kun vierasjoukkue Lille teki maalin. Paikan päälle stadionin vieraskatsomoon pakkautuneet Lillen fanit rynnistivät juhlimaan maalia katsomossa alaspäin ja samalla rakenteet pettivät, jolloin osa faneista syöksyi stadionin pintaan muutaman metrin pudotuksen jälkeen.

Uutistoimistojen tietojen mukaan ainakin 18 ihmistä on loukkaantunut ja usea on tehohoidossa Stade de la Licornella sattuneen onnettomuuden jälkeen.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Ottelu keskeytettiin nopeasti turvallisuuspalaverin jälkeen, jotta pelastustoimet pystyivät kunnolla toimimaan. Stade de la Licornelle mahtuu noin 12 000 katsojaa.

Amiensin ja Lillen väliset kohtaamiset ovat aina kiihkeitä, sillä kyseessä on paikallisderby. Kaupunkien välillä on matkaa vain alle 100 kilometriä.

https://twitter.com/piesportsbooze/status/914211760957206529

LUE MYÖS: Näkökulma: Valmentajasirkus tarjoaa suurta draamaa (FutisUutiset.fi)