Video: Sportivo TV

Ruben Amorim sai potkut Manchester Unitedin managerin paikalta alkuvuodesta. Hänen apuvalmentajansa Adelio Candido paljastaa mitä kulissien takana tapahtui.

Amorim palkattiin Unitediin marraskuussa 2024, mutta hänen pestinsä kesti vain hieman reilun vuoden, kun myrskyisä aikakausi päättyi potkuihin. Saman pesuveden mukana lähtöpassit saivat myös Amorimin valmennusryhmä, johon myös Candido kuului.

– Kokemus on aina kokemus. On lopputulos sitten hyvä tai huono, niin jotain oppia tarttuu aina mukaan, Candido totesi A Bola -lehden haastattelussa.

Amorim käytti itsepintaisesti 3-4-3-muodostelmaa, vaikka tulokset olivat heikkoja ja kritiikkiä satoi. Candido paljastaa, etteivät Unitedin pelaajat ottaneet taktiikkaa missään vaiheessa omakseen eivätkä toteuttaneet annettuja ohjeita.

– Se mistä pidin eittämättä vähiten oli tunne, ettei meidän ideoiden takana oltu täysillä, Candido harmittelee.

LUE MYÖS: Näkökulma: Joel Pohjanpalo takoo maaleja, mutta se ei taida riittää (FutisUutiset.fi)