Pohjois-Irlannin jatkopaikka lukeutuu jalkapallon EM-kisojen yllätyksiin. Pohjois-Irlanti onnistui voittamaan Ukrainan 2-0, eikä 0-1 -tappiolla Puolaa ja Saksaa vastaan ollut väliä.

Pohjois-Irlannin tähtipelaajan Kyle Laffertyn mielestä jatkopaikka on todellakin ansaittu.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Ensimmäisessä pelissä olimme pettyneitä tulokseen. Se ei ollut Pohjois-Irlannin esitys. Muissa peleissä meni paremmin. Meillä on yksi turnauksen parhaista puolustuksista. Olemme pelanneet maailmanluokan pelaajia vastaan ja pitäneet heidät aika hiljaisina. Olemme päästäneet kolmessa pelissä kaksi maalia, mikä on vähän, kun ajatellaan, keitä on ollut vastassa, Lafferty sanoi Soccerwayn mukaan.

Lafferty on ollut vaihtomiehen roolissa.

– Kuka tahansa seuraavassa pelissä vastaan tuleekin, tarvitsemme vahvimmat 11 avaukseen. Toivottavasti lukeudun heihin, Lafferty sanoi.

Pohjois-Irlanti kohtaa neljännesvälierissä Walesin tai Ranskan. Vastustaja ratkeaa keskiviikkona.

LUE MYÖS: Näkökulma: Mikä siinä on niin vaikeaa? Liigan otteluohjelma on taas järkyttävä ja epätasapuolinen sillisalaatti (Siniviiva.fi)