Manchester City hankki tammikuun siirtoikkunassa toppari Marc Guehin ja laituri Antoine Semenyon rahaa kahteen pelaajaan paloi 84 miljoonaa puntaa.
Manchester City oli Valioliigan suurin tammikuun siirtoikkunan rahankäyttäjä toisena vuonna peräkkäin.
Nettomenoja tarkastellessa, eli myyntien ja pelaajaostojen erotusta, City on ollut Valioliigassa vasta seitsemäntenä viimeisen viiden vuoden aikana.
– Olen vähän surullinen ja järkyttynyt. Haluan olla ykkönen, enkä ymmärrä, miksi seura ei käytä enemmän rahaa. Olen vähän ärtyisä heille, sanoo Cityn valmentaja Pep Guardiola vitsaili lehdistötilaisuudessa.
– Nyt kuuden joukkueen on voitettava Valioliigat, Mestarien liigat ja FA Cupit, koska he ovat käyttäneet enemmän rahaa viimeisten viiden vuoden aikana. Nämä ovat faktoja. Ne eivät ole mielipiteitä, espanjalainen piikitteli.
































