Sivuraiteelle ajautuneen Jack Grealishin ja Manchester Cityn tiet eroavat tänä kesänä – tavalla tai toisella.
Vähille minuuteille päättyneellä kaudella jääneen Grealishin kohtalo sinetöityi viimeistään siinä vaiheessa, kun Manchester Cityn päävalmentaja Pep Guardiola jätti Aston Villasta 100 miljoonalla punnalla vuonna 2021 hankitun keskikenttäpelaajan ulos seurajoukkueiden MM-kisoista.
Guardiola sanoo suoraan, että Grealishin on parasta lähteä Citystä peliajan perässä. Tällä menolla Grealishilla ei ole enää mitään asiaa takaisin Englannin maajoukkueeseen.
– Jack keskusteli asiasta seuran kanssa ja molemmat osapuolet päättivät, että se (lähtö) on parasta. Päätimme, että hänen on pelattava. Seura oli rehellinen, hän oli rehellinen.
– Jack on poikkeuksellinen pelaaja. Ainoa syy, miksi hän ei pelannut viime kaudella, on tietenkin minun päätökseni, Guardiola jatkaa DAZN:lle.
Grealish on yhdistetty Napoliin, joka ei ole kuitenkaan valmis ostamaan häntä omakseen, vaikka markkinahinta onkin romahtanut 30 miljoonan euron tuntumaan. Kyse olisi siis lainasopimuksesta, mutta senkin osalta on yhä vuori kiivettävänä.
Grealishilla on kaksi vuotta sopimusta jäljellä ja hän kuittaa sen nojalla yli 350 000 euron viikkopalkkaa. Napoli ei ole tietenkään valmis maksamaan lähellekään tuollaista liksaa, joten siitä jäisi edelleen iso siivu Cityn kontolle.