Portugalin päävalmentaja Roberto Martinez uskoo, että Cristiano Ronaldon ura jatkuu niin pitkään kuin pelaajan oma motivaatio riittää – ei fyysisten rajoitteiden vuoksi.

41-vuotias Ronaldo jatkaa edelleen uraansa poikkeuksellisella tasolla. Hyökkääjä jatkaa vahvoja otteitaan sekä seurajoukkueessa Al-Nassrissa että maajoukkueessa, ja valmistautuu jo kuudenteen MM-lopputurnaukseensa.

Martinezin mukaan ratkaiseva tekijä ei ole keho, vaan mieli.

– Ajattelin aiemmin, että pelaajan ura päättyy kehon vuoksi, mutta todellisuudessa se on pää, joka tekee päätöksen. Cristianon kohdalla sitä päätöstä ei ole vielä tullut, Martinez sanoi The Guardianille.

Portugalin päävalmentaja korostaa Ronaldon ainutlaatuista mentaliteettia.

– Huippupelaajuus ei ole pelkkää lahjakkuutta, vaan asennetta ja kestävyyttä. Cristiano on edelleen äärimmäisen motivoitunut.

Ronaldo on muuttanut rooliaan vuosien varrella laidalta puhtaaksi keskushyökkääjäksi, mutta hänen merkityksensä joukkueelle on säilynyt.

– Hän ei ole enää sama laitapelaaja kuin Manchester Unitedissa tai Real Madridissa. Nyt hän on viimeistelijä, joka tekee maaleja ja luo tilaa muille.

Tilastot puhuvat puolestaan: viime vuosina Ronaldo on tehnyt maajoukkueessa 25 maalia 30 ottelussa.

Martinez korostaa, että valinnat tehdään nykykunnon perusteella, ei menneiden ansioiden.

– Päätökset eivät synny toimistossa, vaan kentällä. Arvioin pelaajia sen perusteella, mitä he tekevät nyt.

Portugalin päävalmentaja paljastaa myös, että Ronaldon asenne teki häneen vaikutuksen heti heidän ensimmäisessä keskustelussaan.

– Halusin tietää, miten hän ajattelee. Monet yli 30-vuotiaat pelaajat näkevät maajoukkuetauot lepohetkinä, mutta Cristiano sanoi heti: “Olen täällä maajoukkuetta varten, mitä ikinä tarvitsette.”

Martinezin mukaan Ronaldon ura päättyy vasta, kun hän itse kokee ajan olevan oikea – ei ennen sitä.

LUE MYÖS: Kriittinen retkahdus: himot veivät mennessään ja ura Real Madridissa päättyi kuin seinään (FutisUutiset.fi)