Jalkapallon Veikkausliigassa pelaava Honka tiedottaa solmineensa sopimuksen ecuadorilaisen Mateo Ortizin kanssa. Ortiz liittyy espoolaisjoukkueeseen vuoden lainasopimuksella. Sopimuksessa on Hongan osto-optio.
Ortiz, 23, on pelannut koko tähänastisen uransa kotimaassaan. Puolustavan keskikenttäpelaajan ja keskuspuolustajan paikoilla nähty Ortiz on edustanut viimeiset kolme vuotta pääsarjajoukkue Independiente del Vallea.
Kaudella 2022 hän pelasi kahdessatoista pääsarjaottelussa ja teki myös yhden maalin. 2020 Ortiz voitti Indenpendientessä kapteenina Etelä-Amerikan nuorten Mestarien liigan, U20 Copa Libertadoresin.
– Olen iloinen, että olen Hongassa. Toivon, että voin auttaa joukkuetta saavuttamaan tavoitteensa tällä kaudella ja lupaan antaa kannattajille paljon hienoja hetkiä, Ortiz kommentoi Hongan verkkosivuilla.
Hongan manageri Hexi Arteva kävi pitkät neuvottelut ecuadorilaisseuran kanssa.
– Saimme kuin saimmekin pitkän neuvotteluprosessin tuloksena syntymään sopimusmallin, jolla saimme Mateon tänne meille. Indenpendiente ei normaaleissa olosuhteissa mielellään lainaa nuoria pelaajia, vaan ensisijaisesti myy. Nyt onnistuimme lopulta heidät vakuuttumaan, että tässä ”loan with option to buy”-kokonaisuudessa kaikki osapuolet voittavat. Mateo on jo mukana täällä Espanjan leirillä ja näyttää kyllä varsin potentiaaliselta ja erittäin hyvän futiskoulutuksen saaneelta iloiselta kaverilta.
Lähde: FC Honka
Lue myös:MTV: FC Honka on pestannut kovan vahvistuksen
Lue myös:Saksalaisjätti jäädytti Kylien Mbappen ja Lionel Messin – yksi pelaaja ylistyksen kohteena































