FC Barcelonan päävalmentaja Hansi Flick uskoo joukkueensa mahdollisuuksiin, vaikka edessä on lähes mahdoton tehtävä Copa del Reyn välierässä. Barcelona hävisi avausosan Madridissa 0–4 Atlético Madridille, joten kotikentällä tarvitaan huima nousu finaalipaikan saavuttamiseksi.

Otteluparin ratkaiseva toinen osa pelataan Spotify Camp Noulla, missä katalonialaisjoukkue saa tuekseen kotiyleisönsä. Flick korosti lehdistötilaisuudessa, että neljän maalin takaa-ajo vaatii täydellistä suoritusta koko joukkueelta, ei vain yksittäisiltä tähdiltä.

Erityisesti katseet kohdistuvat 18-vuotiaaseen laitahyökkääjään Lamine Yamaliin, joka viimeisteli viikonloppuna uransa ensimmäisen hattutempun Villarrealia vastaan. Flick kuitenkin painotti, ettei ihmeeseen riitä yhden pelaajan huippuhetki. “Tarvitsemme kaikki kentällä. Kyse ei ole vain Laminesta”, hän muistutti.

Barcelona lähtee toiseen osaotteluun selkä seinää vasten, mutta Flickin mukaan luovuttaminen ei ole vaihtoehto. Saksalaisvalmentaja tiivisti joukkueensa tavoitteen yksinkertaisesti: tehdä mahdottomasta mahdollista, vaikka haaste onkin valtava.

LUE MYÖS: Näkökulma: Joel Pohjanpalo takoo maaleja, mutta se ei taida riittää (FutisUutiset.fi)