Newcastlen ja Alexander Isakin välinen riita sakeni entisestään, kun ruotsalaispelaaja julkaisi tiistai-iltana sosiaalisessa mediassa viestin. Newcastle julkaisi asiasta oman vastineensa.

Isak muun muassa totesi, että hänellä on mennyt luottamus seuraan eikä näe enää tulevaisuutta seurassa. Isak on ilmoittanut halustaan lähteä seurasta Liverpooliin, mutta Newcastle ei ole suostunut Liverpoolin tarjoukseen pitäen sitä liian matalana.

– Olemme pettyneitä, kun meille kerrottiin Alexander Isakin tämäniltaisesta viestistä sosiaalisessa mediassa. Olemme selviä vastauksessamme, että Alex on edelleen sopimuksen alaisena eikä minkäänlaista sitoumusta ole seuran taholta tehty, että Alex voisi lähteä Newcastle Unitedista tänä kesänä, Newcastle aloitti tiedotteessaan.

– Haluamme pitää parhaat pelaajamme, mutta ymmärrämme myös, että pelaajilla on heidän omat halunsa ja kuuntelemme heidän näkemyksiään. Kuten olemme Alexille ja hänen edustajilleen kertoneet, meidän täytyy ottaa kaikissa päätöksissä huomioon mikä on parasta Newcastle Unitedille, joukkueelle ja kannattajillemme, ja olemme olleet selviä kesän myyntiehdoista, jotka eivät ole toteutuneet. Emme usko, että näihin ehtoihin ylletään.

Isak on ollut sivussa Newcastlen toiminnasta lähes koko kesän ja on ilmoittanut, ettei aio palata seuran toimintaan mukaan. Newcastle kuitenkin jättää hänelle oven auki, mikäli ruotsalainen kääntää päänsä.

– Olemme ylpeä jalkapalloseura, jolla on ylpeä perinne ja pyrimme pitämään perheenomaisuuden. Alex on edelleen osa perhettämme ja hänet toivotetaan tervetulleeksi takaisin, kun hän on valmis palaamaan joukkuekavereidensa pariin.

Liverpool teki hyökkääjästä 130 miljoonan euron tarjouksen, mutta Newcastle hylkäsi sen. Se tavoittelee vähintään 20 miljoonaa lisää.

LUE MYÖS: Haastattelu: Asiantuntija ymmärtää Mo Salahin otsikot – ”Siirtospekulaatiot käyntiin” (FutisUutiset.fi)