Valioliiga-jätti Newcastle United vahvisti perjantaina tuoreimman kesähankintansa.
Newcastle kertoo verkkosivuillaan hankkineensa laitahyökkääjä Anthony Elangan toisesta Valioliiga-seurasta, Nottingham Forestista.
Sky Sportsin tietojen mukaan Newcastle maksaa ruotsalaispelaajasta nyt heti 52 miljoonaa puntaa ja siirtosumma voi kaikkinensa nousta 55 miljoonaan puntaan erilaisten bonusten myötä.
– Olen innoissani, todella onnellinen, mutta ennen kaikkea valmis. Olen valmis pukemaan ylleni tämän mustavalkoisen paidan, taistelemaan tämän joukkueen puolesta ja antamaan kaikkeni intohimoisille faneille, jotka elävät ja hengittävät jalkapalloa, Elanga kommentoi seuran tiedotteessa.
Elanga pelasi viimeiset kaksi vuotta Nottinghamissa, mutta sitä ennen hänet nähtiin Manchester Unitedissa.
Myös United hyötyy kaupasta taloudellisesti. United neuvotteli siirtoonsa myyntiehdon, kun Elanga siirtyi Nottingham Forestiin vuonna 2023 noin 15 miljoonan punnan siirtosummalla. Sopimuksen mukaan United on oikeutettu 15–20 prosenttiin Forestin tekemästä voitosta. Red Devils saa siis kaupasta noin 6-8 miljoonaa puntaa.






























