
Englannin Mestaruussarjassa pelaava Plymouth antoi uudenvuodenaattona potkut managerilleen Wayne Rooneylle.
Rooney muistetaan hienosta pelaajaurastaan, mutta valmentajana hän ei ole mainittavammin menestynyt.
Moni Rooneyn pesti on lopulta päättynyt potkuihin ja niin kävi tälläkin kertaa.
– Haluan käyttää tilaisuuden hyväkseni kiittääkseni Plymouth Argyle Football Clubin hallitusta, erityisesti Simon Hallettia ja Neil Dewsnipiä, joiden kanssa jaoin erinomaiset suhteet, Rooney kommentoi tiistaina.
– Kiitokset myös kaikille työntekijöille, jotka ottivat minut lämpimästi vastaan ja tekevät seurasta niin erityisen paikan, sekä pelaajille ja faneille heidän panoksestaan ja tuestaan päävalmentajakauteni aikana. Toivotan heille kaikille kaikkea hyvää tulevaisuudessa, Rooney jatkoi.
Rooney oli erityisen kiitollinen seuran faneille.
– Erityiskiitokset Green Armylle siitä, että teitte Home Parkin otteluista niin unohtumattomia. Ne ovat muistoja, jotka jaamme ikuisesti. Haluan myös erityisesti kiittää valmennustiimiäni – Kevin Nancekivelliä, Simon Irelandia, Darryl Flahavania ja Mike Phelania – heidän asiantuntemuksestaan, omistautumisestaan, avustaan ja tuestaan. Plymouth Argylella on aina erityinen paikka sydämessäni, ja tulen jatkossakin seuraamaan ja kiinnostumaan heidän tuloksistaan, Rooney totesi.