
Mohamed Salahille kuluva kausi saattaa olla Englannin jalkapallon Valioliigassa tältä erää viimeinen.
Salah on jo pidemmän aikaa ollut siirtohuhujen keskiössä. Liverpool on valmis myymään hänet, jos sopiva summa ollaan valmiita pulittamaan.
Ja tämä sopiva summa on tulossa Saudi-Arabiasta. Paikallinen seura Al Hilal olisi valmis pulittamaan Salahista Liverpoolille 100 miljoonaa euroa.
Saudi-Arabia yrittää kiillottaa julkisuuskuvaansa urheilun avulla ja sinne onkin hankittu useita huippufutaajia jättimäisillä rahasummilla. Viime aikoina törsäilyinto on osoittanut hiipumisen merkkejä, mutta Salahin tapauksessa ei tiettävästi tingitä.
Salah on muslimi ja olisi arabimaailman supertähtenä tärkeä pelaaja saudiliigalle. Paikallinenkin yleisö fanittaisi häntä enemmän kuin eurooppalaisia tähtiä.