Argentiinan maajoukkuepuolustaja Nicolas Otamendi palaa kotimaahansa. Toppari on tehnyt vuoden 2027 loppuun ulottuvan sopimuksen Argentiinan suurseuran River Platen kanssa.

Otamendin, 38, sopimus portugalilaisseura Benficassa päättyi tähän kauteen. Puolustaja on edustanut Euroopassa myös Valenciaa Espanjan La Ligassa, FC Portoa Portugalissa ja Manchester Cityä Englannin Valioliigassa.

Velez Sarfieldistä maailmalle lähtenyt Otamendi ei ole pelannut ikinä aiemmin River Platessa.

– Olen aina ollut Riverin fani. Koko perheeni on fanaattisia heistä. Olen aina halunnut pelata täällä. Ihmiset ovat kohdelleet minua upeasti täällä ja kysyneet kaduilla, että milloin siirryn Riveriin, Otamendi kertoi seuran tiedotteessa.

Otamendi voitti Argentiinan maajoukkueen kanssa maailmanmestaruuden Qatarissa neljä vuotta sitten. Toppari on mukana myös tämän kesän ryhmässä Yhdysvalloissa, Kanadassa ja Meksikossa pelattavassa turnauksessa.