MLS-komissaari Don Garber on julkisesti kehottanut Mohamed Salahia harkitsemaan siirtoa Yhdysvaltoihin samaan aikaan, kun epävarmuus Liverpool-tähden tulevaisuudesta kasvaa.

Salahin välien manageri Arne Slotiin kerrotaan heikentyneen, ja kiinnostus Atlantin takana voimistuu.

Garber rohkaisi egyptiläistä ottamaan suoraan yhteyttä Lionel Messiin ja Thomas Mülleriin nähdäkseen, kuinka merkittävä muutos elämä MLS:ssä voi olla.

Puhuessaan Salahin epävarmasta tilanteesta Garber teki kantansa selväksi.

– Jos [Salah] joskus päättää tulla Major League Socceriin, otamme hänet avosylin vastaan. Sanoisin, että hänen kannattaisi olla yhteydessä Leoon [Messi] ja Thomas Mülleriin ja kuulla, kuinka onnellisia ja menestyneitä he ovat olleet ja miten vahvasti he ovat omaksuneet elämän Major League Soccerissa, Garber sanoi toimittajille.

Garber kuitenkin muistutti, ettei MLS aio puuttua Liverpoolin voimassa olevaan sopimukseen.

– Olen nähnyt joitakin huhuja Mo Salahista. Me uskomme vahvasti sopimusten pyhyyteen – se on osa amerikkalaista liiketoimintakulttuuria. Mo on Liverpoolin sopimuspelaaja, ja tunnemme heidät. Se on loistava seura, hän linjasi.

LUE MYÖS: Reaktio: Asiantuntijalla teki pahaa katsoa Jari Litmasen ex-seuraa – ”Alkoi olla häpeällinen saldo” (FutisUutiset.fi)