ManU:n Napoliin lainaama tanskalaishyökkääjä Rasmus Höjlund teki torstaina visiitin Manchesteriin. Se visiitti oli kaikkea muuta kuin onnistunut.

Manchester City kaatoi Napolin 2-0 Mestarien liigan avausottelussaan. Unitedista vastahakoisesti lähtenyt Höjlund oli Etihadilla täysin pimennossa.

Italialaismedia haukkui Höjlundin ”haamuksi”. Il Mattino antoi Höjlundille arvosanan 5.

– Hän oli kuin haamu.

– Ei paljon palloa, ei paljon liikettä. Vaikea arvioida, Höjlundille arvosanan 6 antanut TuttoNapoli puolestaan kirjoitti.

Höjlundin, 22, lainapesti Napolissa ei ole silti alkanut aivan niin surkeasti, mitä torstai antoi ymmärtää.

Höjlund debytoi Napolissa viime viikonloppuna Serie A:n merkeissä Fiorentinaa vastaan. Hän teki maalin ottelun 14. minuutilla.

LUE MYÖS: Haastattelu: Asiantuntija ymmärtää Mo Salahin otsikot – ”Siirtospekulaatiot käyntiin” (FutisUutiset.fi)