Manchester Unitedin manageri Ruben Amorim on varoittanut Leny Yoroa siitä, ettei Crystal Palacea vastaan nähtyä julkista murtumista saa enää tapahtua uudelleen.
United koki painajaismaisen avausjakson Palacea vastaan. Koko joukkue alisuoritti, mutta erityisen kovan arvostelun kohteeksi joutui Yoro, joka aiheutti rangaistuspotkun Jean-Philippe Matetan viedessä kotijoukkueen johtoon.
Yoro vaihdettiin kentältä 54. minuutilla – vain hetkeä ennen Unitedin kahden maalin kirin käynnistymistä – ja hän näytti penkille tullessaan selvästi murtuneelta. Ottelun jälkeenkin, kun United kiitti vieraskannattajiaan, tunnekuohun vallassa ollut Yoro tarvitsi Mason Mountin tukea.
– Puhuin myös hänen kanssaan, koska hän miettii asioita liikaa. Hän tekee virheen pelissä ja sen jälkeen hän kamppailee, koska on vielä niin nuori ja haluaa tehdä kaiken täydellisesti. Hän kasvaa pelien ja takaiskujen kautta; se ei ole helppoa nuorelle pelaajalle, Amorim kommentoi.
– Hän ei voi näyttää tuollaista reaktiota ihmisille, sitä tapaa jolla hän tuli vaihtopenkille. Hän ymmärtää sen, mutta oli todella turhautunut. Se kertoo, että hän välittää. Hän tietää, että peli ei ollut hänen parhaansa, mutta teki myös hyviä asioita, ja näytin ne hänelle. Hän on kunnossa ja valmis seuraavaan haasteeseen, Amorim jatkoi.



























