
Manchester Unitedin legendoihin lukeutuva Rio Ferdinand myöntää alkaneensa pelätä jo pahinta. Mahdoton on mahdollista, eli Ruben Amorimin luotsaama ManU on jopa vaarassa pudota Valioliigassa.
Tottenhamille viimeksi 1-0 -numeroin hävinnyt ManU lymyää 25 kierroksen jälkeen sarjassa 15:ntenä 29 pistettä plakkarissaan. Eroa putoajan paikalle on 12 pistettä, kun kaudesta on jäljellä 13 ottelua.
– Manchester United on suurissa vaikeuksissa. Voitteko ymmärtää, että olemme jo niin lähellä (putoamisviivaa)?, Ferdinand huokailee YouTube-kanavallaan.
Ferdinand kertoo silmäilleensä huolestuneena ManU:n otteluohjelmaa.
– Joku sanoi, että tarvitsemme 11 pistettä. Everton, Ipswich, Arsenal, Forest, Man City, Newcastle, Wolves, Brentford, West Ham, Chelsea, Aston Villa, Leicester. Ainoa paikka, jossa näen meidän saavan nykymenolla mitään – enkä sano edes voittoa – on Leicester, Ferdinand lataa.
ManU kohtaa seuraavassa ottelussaan Evertonin lauantaina vieraissa. Everton on sarjassa ManU:n yläpuolella yhden pisteen turvin.