
Napoli saavutti myöhään perjantaina historiansa neljännen Italian Serie A:n mestaruuden. Napolin suuri sankari oli Cagliarista otetussa ratkaisevassa 2-0 -voitossa avausmaalin upeasti 42. minuutilla iskenyt Scott McTominay, 28.
Manchester Unitedissa aiemmin hylkiöksi ajautunut keskikenttäpelaaja McTominay siirtyi viime kesänä 30 miljoonalla eurolla Napoliin. Se osoittautui skotilta ja Napolilta nappivedoksi.
McTominay paukutteli Napolille 12 maalia ja hänet valittiin Serie A:n parhaaksi pelaajaksi.
– Minulle tämä on unelma, Napolin fanien suosikiksi heti alkukaudesta noussut McTominay kertoi ensitöikseen DAZN:lle Stadio Diego Armando Maradonan mestaruushumussa.
– Olen sanaton, tämä on uskomatonta!, McTominay jatkoi.
Antonio Conte, 55, teki Napolin päävalmentajana upeaa historiaa. Hän on nyt saavuttanut Scudetton, eli Italian mestaruuden kolmessa eri seurassa. Conten lisäksi siihen on pystynyt vain Fabio Capello.
– Nämä kaverit olivat fantastisia. Se ei ollut helppoa, koska paineet olivat mielettömät, mutta tulimme tähän peliin parhaalla mahdollisella tavalla. Tämä on ollut poikkeuksellinen kausi, ja pelaajat ansaitsevat tunnustuksen halustaan haastaa itsensä uudelleen. Erityisesti ne, jotka voittivat kaksi vuotta sitten mestaruuden ja sijoittuivat viime kaudella kymmenenneksi, Conte kehui omiaan.