Manchester Unitedin keskikenttäpelaaja Kobbie Mainoo jäi sivuun tämän päivän kokoonpanosta Aston Villaa vastaan loukkaantumisen vuoksi, seura vahvisti.

Mainoon vähäinen peliaika manageri Ruben Amorimin alaisuudessa – hän ei ole vielä aloittanut yhtään Valioliiga-ottelua – on herättänyt tällä kaudella runsaasti huomiota. Teini-ikäisen keskikenttäpelaajan odotetaan harkitsevan siirtoa pois seurasta tammikuussa saadakseen uralleen uutta nostetta.

Vaikka Mainoo on huolissaan omasta peliajastaan, hänen roolinsa on Unitedissa poikkeuksellisen merkittävä myös laajemmassa mittakaavassa, sillä hän on seuran oma kasvatti – Amorimin edustusjoukkueen ainoa jäljellä oleva kotimainen pelaaja.

Manchester Unitedilla on yli 88 vuotta kestänyt putki, jossa jokaisessa ottelukokoonpanossa on ollut vähintään yksi seuran akatemiasta noussut pelaaja. Kesän aikana Marcus Rashfordin ja Alejandro Garnachon lähdöt ovat kuitenkin jättäneet Mainoon ainoaksi pelaajaksi, joka pitää tätä perinnettä yllä.

Amorim on avoimesti myöntänyt pelkäävänsä jäävänsä historiaan valmentajana, jonka kaudella kuuluisa putki katkeaa. Tällä kaudella hän koki jo yhden säikähdyksen, kun Mainoo loukkaantui marraskuussa. Tuolloin Amorim kääntyi akatemian keskikenttäpelaajan Jack Fletcherin puoleen, joka varmisti osaltaan, että perinne säilyi.

Manchester Unitedin ja Aston Villan välinen ottelu alkaa kello 18.30 Suomen aikaa. Ottelun selostaa Viaplaylla Ville Kuusinen.

LUE MYÖS: Reaktio: Asiantuntija tiukkana tulevasta supertähdestä – ”GPS puuttuu, pallo kimpoilee kuin flipperissä” (FutisUutiset.fi)