Historiansa heikoimman Valioliigakauden Manchester Unitedin miehistössä odotetaan tapahtuvan isoja muutoksia kesän aikana. Englantilaislähteiden mukaan vain neljä pelaajaa ovat koskemattomia kesään lähdettäessä.

Manchester Unitedin kausi kotimaan kentillä on ollut surkea, mutta se saattaa vielä pelastaa kautensa eurokentillä, kun se taistelee Eurooppa-liigassa finaalipaikasta. Eurooppa-liigan voitto toisi mukanaan myös Mestarien liigan paikan ensi kaudeksi.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Heikon kauden jälkeen Unitedin joukkueeseen on odotettavissa paljon muutoksia ensi kautta silmällä pitäen. Daily Starin mukaan ainoastaan neljän pelaajan jatko seurassa on turvattu.

Lehden mukaan United ei tule kuuntelemaan tarjouksia kapteeni Bruno Fernandesista, konkaritoppari Harry Maguiresta, hyökkääjälupaus Amadista sekä tammikuun siirtoikkunassa siirtyneestä Patrick Dorgusta. Muut ovat vapaata riistaa kunhan hinnasta päästään sopuun.

ManU:n myyntilistalla ovat ainakin Kobbie Mainoo, Luke Shaw, Manuel Ugarte, Casemiro, Rasmus Höjlund, Matthijs de Ligt, Alejandro Garnacho ja Joshua Zirkzee. Lisäksi Christian Eriksenin ja Victor Lindelöfin sopimukset loppuvat tähän kesään eikä heille ole jatkoa luvassa.

LUE MYÖS: Näkökulma: Aleksandr Ovetshkinille tyly kohtalo – sai mitä ansaitsi (KiekkoUutiset.fi)