Manchester United on iskemässä hanskat tiskiin Jadon Sanchon suhteen. United on päästämässä hänet lähtemään ilmaiseksi.
Sancho etsi kesällä pitkään uutta seuraa itselleen, kunnes hän siirtyi Aston Villaan kauden mittaiselle lainalle. Häntä ei ole nähty Unitedin kokoonpanossa kahteen vuoteen eikä tulla näkemään.
Ennen Aston Villaa hän on ollut lainalla Dortmundissa ja Chelseassa. Chelsealla oli lainassa osto-optio, mutta jätti sen käyttämättä ja joutui maksamaan viiden miljoonan punnan sakkomaksun Unitedille.
Hänellä on sopimus voimassa kesään, mutta Unitedilla on optio vielä yhdestä lisävuodesta. Mirrorin mukaan United ei kuitenkaan aio käyttää optiota siirtosumman toivossa, vaan aikoo päästää hänet lähtemään ilmaiseksi kesällä.
Sancho siirtyi Unitediin Dortmundista kesällä 2021 ja maksoi hänestä 83,5 miljoonaa puntaa. Nuorukaista kohtaan oli isot odotukset, mutta anti jäi lopulta laihaksi. Hän ajautui silloisen manageri Erik ten Hagin kanssa julkiseen riitaan eikä hänellä ole ollut sen jälkeen asiaa ykkösjoukkueen mukaan.
Hän on pelannut seuran riveissä 83 ottelua ja tehnyt niissä 12 maalia.
































