Manchester United on iskenyt silmänsä Lyonin kapteeni Corentin Tolissoon.

Manchester United yrittää vahvistaa rivejään historiallisen huonon kauden jälkeen. Keskikentälleen se haluaa Lyonin kapteenina viime kaudella toimineen Tolisson.

L’Equipen mukaan United on jo ottanut yhteyttä Tolisson edustajiin mahdollista siirtoa ajatellen. Hänellä on sopimusta Lyonin kanssa jäljellä vielä kaksi vuotta.

Hänen perässään ovat myös saudiseurat sekä Atletico Madrid. Hän on ehtinyt jo kieltäytyä turkkilaisseurojen kosiskeluista.

Tolisso pelasi kausina 2017-22 Bayern Münchenissa. Muuten hän on edustanut koko urana kasvattajaseuraansa Lyonia.

Tolisso oli Ranskan maajoukkueen kanssa voittamassa maailmanmestaruutta vuonna 2018. Hän on pelannut toistaiseksi viimeiset maaottelunsa vuonna 2021.

LUE MYÖS: Reaktio: Asiantuntija iloitsee Joel Pohjanpalosta – ”Mies on hävyttömässä vireessä” (FutisUutiset.fi)