Video: Sportivo TV

Manchester United on Bayern München puolustaja Alphonso Daviesin perässä. Bayern on valmis kuuntelemaan hänestä tarjouksia.

25-vuotias Davies siirtyi Bayerniin kesällä 2018 ja hänellä on sopimusta Bayernin kanssa vuoteen 2030 saakka. Real Madrid oli hänen perässään viime kaudella, mutta Davies päätti jäädä Saksaan ja teki jatkosopimuksen.

Saksalaislehti Bildin mukaan Bayern on kuitenkin valmis kuuntelemaan tarjouksia kanadalaispelaajasta. Hän on kärsinyt paljon loukkaantumisista parin viime kauden aikana.

Davies on kahdeksan Bayern-kauden aikana pelannut seurassa 239 ottelua. Maaleja on syntynyt 14.

Bildin mukaan United ei ole vielä tehnyt konkreettista lähestymistä, mutta kiinnostus on pitkäaikaista. United kaavailee häntä vahvistamaan vasemman pakin osastoaan.

Tyrell Malacia on lähtökuopissa ja Davies toisi kilpailua Luke Shaw’lle ja Patrick Dorgulle.

LUE MYÖS: Man Unitedissa kytee – superlupaus pidetään penkillä, vaikka tehot puhuvat puolestaan (FutisUutiset.fi)