Manchester City sai ikäviä uutisia, kun keskikenttäpelaaja Mateo Kovacic loukkaantui. Kroaattia odottaa pitkä sairausloma.

City tiedotti, että Kovacic joutuu käymään akillesjänneleikkauksessa. Samalla häneltä jää väliin seurajoukkueiden MM-turnaus.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Mateo viettää kesän kuntoutuessaan leikkauksesta ja jokainen seurassa toivoo hänelle pikaista paranemista, City tiedotti.

Kovacicilta jääneet myös sarjakauden avaus väliin, sillä hänen toipumisajakseen on ennustettu kolme kuukautta. Kovacic pelasi Cityn keskikentällä viime kaudella yhteensä 42 ottelussa tehden yhden kauden maaliennätyksensä iskiessään seitsemän maalia.

Ennen loukkaantumistaan Kovacic oli siirtohuhujen kohteena ja häntä pidettiin yhtenä mahdollisena lähtijänä kesällä, kun City muokkaa joukkuettaan uusiksi kesän aikana.

LUE MYÖS: Näkökulma: Mika Lehkosuon lynkkaaminen paljastaa lajisokeuden (FutisUutiset.fi)