
Manchester City hankki Jack Grealishin vuoden 2021 elokuussa 117 miljoonalla eurolla Aston Villasta. Nyt City haluaa eroon Grealishista ja on valmis tekemään tältä osin tuntuvankin tappion.
Englannin maajoukkueessa 39 kertaa nähty laitahyökkääjä Grealish, 29, vaikuttaa pudonneen lopullisesti päävalmentaja Pep Guardiolan nokkimisjärjestyksessä on itsekin halukas hakemaan enemmän vastuuta ja peliaikaa muualta.
Grealish on mahtunut tällä kaudella Valioliigassa avauskokoonpanoon ainoastaan kuusi kertaa. Niistä viimeisin ajoittui joulukuun alkuun.
Football Insiderin mukaan Manchester City on valmis hyväksymään Grealishista ensi kesänä tarjoukset ”alennettuun hintaan”. Se, mitä se euroissa merkitsee, ei ole tiedossa.
Grealishin markkina-arvo kävi korkeimmillaan, eli 100 miljoonassa eurossa vuonna 2021. Nyt se on Tranfermarktin mukaan enää 45 miljoonaa euroa.