Manchester Cityn uutisoidaan luopuneen toivosta ensi kesän siirtomarkkinoiden kenties tulikuumimman pelaajan, eli Bayer Leverkusenin ja Saksan maajoukkueen hyökkäävän keskikenttäpelaajan Florin Wirtzin, 21, osalta.

Manchester City saattaisi olla valmis maksamaan Wirtzistä huimat 140 miljoonaa euroa, mutta sekään ei näytä riittävän. Wirtzin väitetään liputtavan tiukasti Real Madridin puolesta.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Leverkusenin taholta on kerrottu pitkin talvea, että he odottavat Wirtzin jatkavan seurassa vielä yhden kauden ajan, mutta se ei vaikuta enää todennäköiseltä. 140 miljoonaa euroa tiskiin – se on tarjous, jota Leverkusen ei voi yksinkertaisesti hylätä.

Bayern München on sekin ollut jo pitempään Wirtzin kintereillä, mutta Leverkusen ei ole halukas tekemään kauppoja kilpailijan kanssa.

Real Madridin osakkeita väännössä Wirtzistä nostaa edelleen se, että Leverkusenin päävalmentajan Xabi Alonson odotetaan siirtyvän Los Blancosin peräsimeen Carlo Ancelottin seuraajaksi.

LUE MYÖS: Näkökulma: Tässä on Leijonien suurin ongelma – Ruotsi valovuoden Suomea edellä (Siniviiva.fi)