
Sporting Lissabonin maalitykkiä Viktor Gyökeresiä on huhuttu Manchester Unitediin. Hän on tuttu mies ManU:n nykyiselle luotsille Ruben Amorimille.
Juuri tätä on yhteyttä on pidetty merkittävänä. On oletettu, että Gyökeres haluaa entisen luotsinsa alaisuuteen.
Viime aikaiset huhut ovat kertoneet kuitenkin muuta. On kerrottu, ettei Gyökeres olisi tulossa Old Traffordille.
Syynä tähän on arveltu olevan se, ettei ManU välttämättä pelaa ensi kaudella Mestarien liigaa. Sinne päästäkseen ManU:n pitäisi voittaa Eurooppa-liiga.
– En puhunut hänen kanssaan, Amorim vastasi kysyttäessä Gyökeresistä.
– Mutta jos pelaaja haluaa tulla Manchester Unitediin vain pelatakseen Mestarien liigassa, hän ei tule. Me haluamme pelaajia, jotka haluavat edustaa Unitedia – emme niitä, joita kiinnostavat vain tietyt kilpailut.
Amorimin mukaan ManU:ssa keskitytään vain niihin pelaajiin, jotka ovat tällä hetkellä seuran kokoonpanossa.
– Keskitymme auttamaan omia pelaajiamme, portugalilaisluotsi painotti.