Lukas Hradeckyn edustaman AS Monacon pelit Mestarien liigan liigavaiheessa alkoivat tappiollisesti. Toisessa alkuillan ottelussa päädyttiin tasapeliin.

Hradeckya ei nähdä toviin AS Monacon maalin suulla, kun hän toipuu polvivammasta. Näin ollen ruhtinaskunnan joukkueen ylpeyden maalia Club Bruggea vastaan vartioi Philipp Köhn.

AS Monaco sai mahdollisuuden mennä ottelun alussa johtoon, mutta Simon Mignolet torjui Maghnes Akliouchen rankkarin. Sen jälkeen Club Brugge iski avausjaksoon kolme maalia ja voitti lopulta 4-1.

Hradeckyn entinen seura Bayer Leverkusen oli kahdesti tappiolla FC Kööpenhaminan vieraana, mutta onnistui kampeamaan lisäajan maalilla 2-2-tasatulokseen.

Mestarien liigassa pelataan perjantaina vielä neljä ottelua.

Mestarien liigan tulokset 18.9.:

Club Brugge-AS Monaco 4-1

FC Kööpenhamina-Bayer Leverkusen 2-2

Kello 22.00 Eintracht Frankfurt-Galatasaray

Kello 22.00 Manchester City-Napoli

Kello 22.00 Newcastle-Barcelona

Kello 22.00 Sporting-Kairat Almaty

LUE MYÖS: Haastattelu: Asiantuntija ymmärtää Mo Salahin otsikot – ”Siirtospekulaatiot käyntiin” (FutisUutiset.fi)