Liverpool otti jälleen yhden askeleen kohti Englannin Valioliigan mestaruutta keskiviikkona. Kotikentällään pelannut Liverpool kukisti Newcastlen 2-0.

Dominik Szoboszlai vei Liverpoolin 1-0 -johtoon 11. minuutilla. Alexis Mac Allister kasvatti isäntien etumatkaa 63. minuutilla. Mohamed Salah jäi tällä kertaa ilman maalia, mutta egyptiläistähti syötti Mac Allisterin osuman.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Liverpoolin manageri Arne Slotia ei nähty sivurajan tuntumassa. Slot aloitti kahden ottelun mittaisen toimitsijakiellon kärsimisen. Hän sai pannaa kaksi viikkoa sitten pelatun Everton-vieraspelin jälkitapahtumista.

Liverpool johtaa Valioliigaa nyt 13 pisteen erolla Arsenaliin, joka jäi keskiviikkona maalittomaan tasapeliin Nottinghamin kentällä. Liverpool on pelannut yhden ottelun enemmän kuin Arsenal.

– (Ajattelemme mestaruutta) sitten, kun kukaan ei voi edes teoriassa saada meitä kiinni. Olemme todella iloisia 13 pisteen kaulasta, mutta me keskitymme vain itseemme, Szoboszlai sanoi Liverpoolin verkkosivuilla.

Liverpool pelaa seuraavan kerran ensi keskiviikkona, jolloin joukkue matkustaa Pariisiin PSG:n vieraaksi Mestareiden liigan pudotuspelivaiheessa.

– Unohdan Valioliigan nyt hetkeksi. Unohdan Valioliigan siihen saakka kunnes PSG-peli on takana. Sitten alan ajatella Valioliigaa uudestaan, Slot sanoi.

Tähtihyökkääjä Alexander Isak oli sivussa Newcastlen kokoonpanosta nivusvamman takia. Newcastle on sarjataulukossa kuudentena kolmen pisteen päässä neljännestä sijasta, joka toisi varman paikan ensi kauden Mestareiden liigaan.

Liverpool ja Newcastle kohtaavat Carabao Cupin eli Liiga-cupin loppuottelussa Wembleyllä 16. maaliskuuta.

LUE MYÖS: Näkökulma: Karu totuus iskee silmille – suomalaisessa jääkiekossa on rajuja uhkakuvia (KiekkoUutiset.fi)