Sportivo TV

Liverpoolin kapteeni Virgil van Dijk uskoo, että joukkueella on kaikki mahdollisuudet edetä Mestarien liigan puolivälieriin, vaikka avausosa Galatasarayta vastaan päättyi tappioon.

Turkkilaisjoukkue voitti ensimmäisen osaottelun 1–0 RAMS Parkilla, kun Mario Lemina puski ottelun ainoan maalin jo seitsemännellä peliminuutilla. Arne Slotin valmentama Liverpool loi useita paikkoja, mutta viimeistely ontui jälleen.

Liverpoolilta hylättiin toisella puoliajalla osuma käsivirheen vuoksi, kun Ibrahima Konaten tilanteessa pallo osui käteen. Lisäksi Florian Wirtz ja Hugo Ekitike hukkaisivat hyviä maalipaikkoja ottelun aikana.

Tappio jatkoi Liverpoolin vaikeaa tilastoa tilanteissa, joissa joukkue on päästänyt ottelun ensimmäisen maalin. Kaudella 2025–26 Liverpool on voittanut vain kaksi 16 ottelusta, joissa se on joutunut takaa-ajoon (2 voittoa, 2 tasapeliä, 12 tappiota). Se on seuran heikoin lukema tällaisissa peleissä sitten kauden 2015–16.

Tilastopalvelu Optan supertietokone arvioi Liverpoolin mahdollisuudet edetä kahdeksan parhaan joukkoon silti hieman yli puoleen, noin 53 prosenttiin. Van Dijk kuitenkin korostaa, ettei jatkopaikka tule helpolla.

– Näimme, että loimme paljon paikkoja, mutta se ei tarkoita, että se riittää. Meidän täytyy taistella ja ansaita paikka seuraavalle kierrokselle, Van Dijk sanoi.

Ratkaiseva toinen osaottelu pelataan ensi viikolla Anfieldilla.

– Se on ratkaiseva ottelu, ja pelaamme kotona omien kannattajiemme edessä. Toivottavasti siitä tulee meille upea ilta. Meidän on kuitenkin näytettävä pelaamisellamme, puolustamisellamme ja hyökkäämisellämme, että ansaitsemme jatkopaikan, van Dijk vaati.

Liverpool on hävinnyt Galatasaraylle tällä kaudella jo kahdesti Mestarien liigassa, sillä turkkilaisseura voitti myös syyskuussa lohkovaiheen ottelun 1–0. Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun Liverpool häviää saman kauden aikana kahdesti vieraskentällä samalle vastustajalle eurocupeissa.

Ensimmäisessä osaottelussa molemmat joukkueet saivat 15 laukausta. Liverpoolin odotettujen maalien lukema (xG) oli 1,31, kun Galatasarayn vastaava luku oli 1,34.

Erityisesti Mohamed Salah joutui ottelun jälkeen kritiikin kohteeksi vaisun esityksen vuoksi. Egyptiläishyökkääjä ei saanut ainuttakaan laukausta kohti maalia, jäi kahdesti paitsioon ja koski palloon vain 35 kertaa – vähiten Liverpoolin avauskokoonpanon pelaajista.

Van Dijk kuitenkin korosti, että jatkopaikka ratkaistaan joukkueena.

– Kyse on koko joukkueesta. Mo on meille erittäin tärkeä pelaaja, mutta meidän pitää saada jokaisesta paras irti. Kyse ei ole yhdestä pelaajasta.

– Pelaamme seuralle ja kannamme tätä paitaa, jotta saamme tuloksia. Kaikkien on osallistuttava siihen. Mo on näyttänyt tasonsa jatkuvasti ja hän on meille tärkeä myös loppukauden ajan, Van Dijk sanoi.

LUE MYÖS: Reaktio: Antti Niemi ihmettelee Tottenhamin veskaripäätöstä – ”Joku oli hänet kentälle laittanut” (FutisUutiset.fi)