Crystal Palace voitti sunnuntaina Liverpoolin Community Shieldin ottelussa 3–2 rangaistuspotkukisan jälkeen.

Liverpoolin uudet vahvistukset esiintyivät edukseen. Hugo Ekitike ja Jeremie Frimpong heiluttivat verkkoa, ja Florian Wirtz keräsi syöttöpisteen.

Poolista on myös lähtenyt pelaajia. Luis Diaz ja Darwin Nunez vaihtoivat kesällä maisemaa.

Liverpool tavoittelee nyt riveihinsä Newcastlen Alexander Isakia. Liverpoolin kapteenilta Virgil van Dijkilta kysyttiin ottelun jälkeen mahdollisesta uudesta hyökkääjähankinnasta.

– Menetimme juuri Darwinin. Hän lähti Saudi-Arabiaan, ja Lucho lähti tietenkin Bayerniin, sanoi hollantilainen Talksportille.

– Mielestäni on aina tilaa hyökkääjälle, jotta saamme vahvistusta. Katsotaan, mitä siirtoikkuna tuo tullessaan joukkueen tasapainon kannalta, jatkoi kippari.

LUE MYÖS: Haastattelu: Asiantuntija ymmärtää Mo Salahin otsikot – ”Siirtospekulaatiot käyntiin” (FutisUutiset.fi)