Liverpool ei haluaa päästää Ibrahima Konatea pois. Seura valmistelee hänelle uutta jatkosopimustarjousta.
Real Madrid on ollut Konatesta kiinnostunut ja toivoo nappaavansa hänet riveihinsä ilmaiseksi ensi kesänä. Liverpool ei kuitenkaan halua päästää pelaajaansa muualle.
Konate on kieltäytynyt Liverpoolin aiemmista tarjouksista, mutta englantilaistietojen mukaan se on valmistelemassa uutta sopimusta. Hän tienaa tällä hetkellä 80 000 euroa viikossa.
Englantilaistietojen mukaan Liverpool on tekemässä Konatelle tarjousta ”josta hän ei voi kieltäytyä”. Liverpool ei halua menettää lyhyen ajan sisään toista pelaajaa ilmaiseksi Real Madridiin.
Aiemmin kesällä Trent Alexander-Arnold vaihtoi Los Blancosiin, joskin Liverpool sai hänestä 10 miljoonan korvauksen, että sai hänet mukaan seurajoukkueiden MM-turnaukseen.
Konate siirtyi Liverpooliin kesällä 2021 Leipzigista. Hän on pelannut seurassa yhteensä 132 ottelua.