Liverpool rysäytti tänä kesänä kaikkien aikojen hankintansa, kun saksalaistähti Florian Wirtz siirtyi Merseysidelle peräti 116 miljoonan punnan siirtosummalla Bayer Leverkusenista.

Wirtz on ainakin lähtökohtaisesti todella kovan luokan vahvistus Liverpoolille, mutta toisaalta hänen saapumisensa tarkoittaa muille pelaajille kilpailua peliajasta.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Yhdeksi kärsijäksi on sanottu ainakin Dominik Szoboszlaita. Hänen on uskottu menettevän paikkansa kokoonpanossa.

Arne Slot on peluuttanut Szoboszlaita kymppipaikalla, mutta nyt siihen rooliin olisi tyrkyllä Wirtz. Szoboszlain leiri ei ole asiasta kuitenkaan huolissaan.

– Dominik on ollut kilpailullisessa ympäristössä 16-vuotiaasta asti. En ole koskaan nähnyt Valioliigan mestarijoukkuetta, joka ei haluaisi kehittyä tai hankkia huippupelaajia, pelaajan agentti Mátyás Esterházy vakuutteli unkarilaiselle m4sportille.

– Olen varma siitä, että he tulevat olemaan myös yhtä aikaa kentällä jossain muodossa, agentti jatkoi.

LUE MYÖS: Näkökulma: Patrik Laineesta tuli iso ongelma (KiekkoUutiset.fi)