
Liverpool on kohentanut tarjoustaan Bayer Leverkusenin nuoresta tähtipelaajasta Florian Wirtzistä, uutisoi The Athletic.
Lähteiden mukaan Liverpool on nostanut tarjouksensa Wirtzistä nyt 130 miljoonaan euroon. Aiempi tarjous oli tiettävästi 110 miljoonaa euroa.
Huhujen mukaan Leverkusen pyytää Wirtzistä peräti 150 miljoonaa euroa. Joten voi hyvin olla, ettei tämä vielä Leverkusenille riitä.
Vaikka siirron Bayern Müncheniin uskottiin olevan lähellä, Wirtz yllätti Bundesliigan mestarit ilmoittamalla haluavansa siirtyä Liverpooliin tänä kesänä. Neuvottelut jatkuvat nyt siirrosta, josta on muodostumassa siirtoikkunan kallein.
Wirtz nousi koko jalkapallomaailman tietoisuuteen viime kesän EM-kisoissa. Sitä ennen hän oli johtanut jo Lukas Hradeckyn kipparoiman Leverkusenin Saksan mestaruuteen ja Saksan Cup-mestaruuteen.