Liverpool on vihdoin valmis tekemään peliliikkeensä Alexander Isakin suuntaan. Se on valmis maksamaan ruotsalaisesta 150 miljoonaa euroa.

The Sunin mukaan Liverpoolin seurajohto on antanut vihreää valoa 150 miljoonan tarjoukselle Newcastlen hyökkääjästä. Aiemmin se teki Isakista 130 miljoonan tarjouksen, jonka Newcastle kuitenkin hylkäsi.

Isak on ilmoittanut Newcastlelle, ettei aio pelata enää seuran riveissä ja on ollut sivussa joukkueen toiminnasta käytännössä koko kesän. Liverpool ja Isak ovat jo kauan sitten päässeet yhteisymmärrykseen henkilökohtaisen sopimuksen ehdoista.

Newcastle on kuitenkin pitänyt kiinni kultakimpaleestaan, mutta samalla etsinyt hänelle korvaajaa. Se on kuitenkin kerta toisensa jälkeen vetänyt vesiperän siirtomarkkinoilla.

Liverpool on polttanut rahaa siirtomarkkinoilla jo uskomattomat 350 miljoonaa euroa. Toisaalta kassaan on kilahtanut myös yli 250 miljoonaa myydyistä pelaajista.

LUE MYÖS: Haastattelu: Asiantuntija ymmärtää Mo Salahin otsikot – ”Siirtospekulaatiot käyntiin” (FutisUutiset.fi)