Chelsea yritti siirtoikkunan kalkkiviivoille asti hankkia FC Barcelonan hyökkäävää keskikenttäpelaajaa Fermin Lopezia, 22, riveihinsä. Täysin turhaan – yritys oli epätoivoinen.
Chelsea oli tiettävästi nostanut tarjouksensa noin 55 miljoonaan euroon, mutta Blaugrana, tai paremminkin sen päävalmentaja Hansi Flick oli jo tiukan päätöksensä tehnyt: Lopezia ei myydä.
Lopez tähdentää Mundo Deportivolle, että hänelle ei ollut aikomustakaan lähteä.
– Prioriteettini on aina ollut olla Barcassa. Saavuin tänne 12-vuotiaana, ja unelmani oli olla täällä, päästä edustusjoukkueeseen. On aina imartelevaa, että muut seurat ovat kiinnostuneita, mutta totuus on, että minulla oli aina ajatus jäädä Barcaan ja menestyä täällä.
Barcelonan supertähti Lamine Yamal on myöntänyt vitsailleensa Ferminin kanssa tämän mahdollisuudesta siirtyä Valioliigaan.
– Vitsailimme Ferminin kanssa muutosta Englantiin… mutta hän on onnellinen Barcelonassa. Kukaan ei halua lähteä.






























