Chelsean pitkäaikaisen luottotoppari Antonio Rüdigerin, 28, lähtöä lontoolaisseurasta on ehditty pitää jo pitkälti varmana. Siirtosaaga on saanut nyt yllätyskäänteen ja nähtävästi lisää liksaa on mukavasti luvassa.
Saksalaisen Rüdigerin sopimus päättyy tämän kauden jälkeen. Chelsean ja Rüdigerin näkemykset palkasta mahdollisessa jatkodiilissä ovat olleet kaukana toisistaan.
Nykyään noin 130 000 euron viikkopalkkaa nauttivan Rüdigerin on kerrottu vaativan miltei tuplaa ja Chelsean tekemät tarjoukset ovat olleet hänen mielestään lähinnä loukkaavia.
Tilanne on nyt muuttunut kuitenkin merkittävästi saksalaisen Bild-lehden toimittaja Christian Falkin tietojen mukaan. Falk kirjoittaa Twitter-tilillään, että neuvottelut ovat edenneet viime päivinä tuntuvasti paremmassa hengessä.
Samaa painottaa myös Chelsean päävalmentaja Thomas Tuchel.
– Asiat ovat selkiintyneet. Neuvottelut ovat käynnissä ja olemme luottavaisia, Tuchel kuittaa BBC:lle.
Vuodesta 2017 lähtien Chelseassa pelannut Rüdiger on yhdistetty tätä ennen siirtohuhuissa PSG:hen, Real Madridiin ja Bayern Müncheniin.
Lue myös:Törkytemppu! Tässä video: Juventus-ikoni kävi käsiksi Interin henkilökunnan jäseneen































