La Ligan puheenjohtaja Javier Tebas ryöpytti Real Madridia sen jälkeen, kun seura isännöi viime viikonloppuna NFL-ottelua – vain vähän aikaa sen jälkeen, kun Real oli kampanjoinut kaikin voimin Miamiin kaavaillun La Liga -ottelun torppaamiseksi.
Tebasin mielestä Real Madridin päätös tarjota vastaremontoitu Santiago Bernabéu NFL:n käyttöön oli räikeää kaksinaismoralismia, kun ottaa huomioon seuran äänekkään vastustuksen Miami-hanketta kohtaan. Kun hänen pitkään valmistelemansa Yhdysvalloissa pelattava liigaottelu kaatui, Tebas purki turhautumisensa 259 sanan julkilausumaan sosiaalisessa mediassa.
– Viikkojen ajan meille on kerrottu, että sunnuntaista tulee ‘espanjalaisen urheilun historiallinen päivä’, koska NFL pelaa Madridissa, Tebas aloitti.
– Silmiinpistävintä on, että stadion kuuluu samalle seuralle, joka johti ‘integriteetin’ ristiretkeä Miami-ottelua vastaan … ja nyt se lainaa sitä ilomielin – tosin maksua vastaan, tietenkin.
– Silloin heillä oli pelaajat ja mielistelijät toistelemassa samaa narratiivia, samoja kilpailun vääristymistä koskevia fraaseja. He lähettivät kirjeitä kaikille mahdollisille instituutioille – vain valittaminen paaville jäi tekemättä.
– On siis selvää, että hämäys ja näkemyksen puute voittivat. Ongelma [Miamin ottelussa] ei ollut integriteetti, ei traditio, ei informaatio. Ongelma oli siinä, kuka hanketta veti. Sitä vei eteenpäin La Liga – instituutio, jota kaikki haluavat kontrolloida.
Villarrealin oli määrä isännöidä Barcelonaa kauden 2025–26 La Liga -ottelussa Hard Rock Stadiumilla Miamissa 20. joulukuuta. Real Madrid vastusti ottelua julkisesti ja sai lopulta tahtonsa läpi, kun Tebasin unelmaottelu romahti.
Tebasin mielestä virallinen La Liga -ottelu Yhdysvalloissa olisi ollut valtava menestys kaikilla mittareilla – ja hän toisti näkemyksensä myös pitkän hyökkäyksensä lomassa.
– Miamiin kaavaillulla ottelulla oli taattu täysi stadion, tapahtumaohjelma yhtä laaja tai laajempi kuin näiden päivien [NFL:n Espanjassa järjestämät] tapahtumat, ja se olisi auttanut kansainvälistämään kilpailuamme. Puhuttiin yhdestä ottelusta niistä 380:stä, jotka La Liga kauden aikana pelaa.






























