Napolin ja sen georgialaisen tähtihyökkääjän Khvicha Kvaratskhelian, 23, jatkosopimusneuvottelut polkevat paikallaan Gazzetta dello Sportin mukaan. Kvaradona-lempinimeä totteleva pelaaja uhkaa nostaa kytkintä Napolista.

Kvaratskhelia tienaa nykyisen, kesään 2027 ulottuvan sopimuksen puitteissa vain 1,5 miljoonaa euroa vuodessa. Se on todella vähän hänen tasoonsa nähden.

Kvaratskhelia ja Napoli ovat neuvotelleet kahden vuoden mittaisesta jatkosopimuksesta, mutta näkemysero palkasta on edelleen suuri, vaikka seura onkin valmis korottamaan tuntuvasti georgialaisen liksaa.

Kvaratskhelian uutisoidaan vaativan 8 miljoonan euron vuosipalkkaa. Napoli on puolestaan ilmoittanut, että se ei tarjoa missään tapauksessa yli 6 miljoonaa.

Ainakin PSG:n kiikarissa olleen Kvaratskhelian markkina-arvo on ollut hienoisessa laskussa. Se on nyt 80 miljoonaa euroa.

Napoli kävi hakemassa sunnuntaina Serie A:ssa 1-0 -voiton Empolista. Kvaratskhelia viimeisteli ottelun ainoaksi jääneen maalin 63. minuutilla pilkulta.

Lue myös:Bayern Münchenille paha takaisku: pelaaja kävi leikkauspöydällä

LUE MYÖS: Reaktio: Asiantuntija iloitsee Joel Pohjanpalosta – ”Mies on hävyttömässä vireessä” (FutisUutiset.fi)