Hyökkääjä Agon Sadiku (21) vahvistaa Kuopion Palloseuraa kauden 2025 ajan. Sadiku siirtyy Kuopioon Hollannin toisella sarjatasolla Eerste divisiessä palaavasta FC Emmenistä kauden mittaisella osto-option sisältävällä lainasopimuksella.

Sadiku teki ensimmäisellä Veikkausliigakaudellaan 2022 Hongassa 26 ottelussa 14 maalia ja valittiin kauden päätteeksi Vuoden tulokkaaksi. Norjalainen suurseura Rosenborg osti hyökkääjän Espoosta. Hieman rikkonaisen kauden jälkeen Norjassa Sadiku siirtyi Hollantiin elokuussa 2024, jossa kuluvan sesongin aikana peliminuutteja ehti kertyä lähes 700 minuuttia. Kuopioon hyökkääjä saapuu entistä suuremman vastuu mielessä.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Sadiku on tuttu näky Suomen nuorten maajoukkueista aina Huuhkajiin saakka, jossa hän teki debyyttinsä 2023 harjoitusotteluissa Ruotsia vastaan. Hän esiintyi myös upeasti EM-lopputurnauspaikkaan yltäneessä U21-joukkueessa EM-karsinnoissa. Kosovolaistaustainen hyökkääjä ehti edustaa myös Kosovon maajoukkuetta kahdessa ottelussa, mutta sittemmin maajoukkue-edustus on lukittu Suomeen.

– Mahtavaa saada meille pelaaja, joka on osoittanut että on erittäin kykenevä tekemään maaleja tässä sarjassa. Hän on nyt hakenut hieman paikkaansa, joten nälkää hänellä on varmasti. Pelaajana Agon on todella työteliäs hyökkääjä, joka osallistuu vahvasti koko joukkueen prässipeliin. Uskon että hän löytää meillä oman roolinsa aika nopeasti, KuPS päävalmentaja Jarkko Wiss kertoo KuPS:n verkkosivuilla.

LUE MYÖS: Näkökulma: Liiga sahaa omaa oksaansa, jälleen kerran (Siniviiva.fi)